Pon – Pt : 09:00 – 17:00
kancelaria@flsupport.pl
32 234 21 16

Pisanie pism sądowych i procesowych

Polskie sądy rozpatrują rocznie kilkanaście milionów spraw i liczby te ciągle rosną, coraz trudniej spotkać osobę, która w sądzie nigdy nie była. Wbrew niektórym twierdzeniom, powodem wciąż rosnącej liczby spraw sądowych nie jest pieniactwo Polaków. Rośnie świadomość prawna, po prostu dopiero dowiadujemy się, że w określonych sprawach można szukać rozwiązania swoich problemów w sądzie.

 

pisanie pism sadowychStajemy się też odważniejsi w naszych decyzjach i bardziej dbamy o swoje interesy, nawet w kontaktach z członkami rodziny. Poza tym rozwój gospodarczy i rozwój nowych technologii sprawia, że coraz częściej współpracujemy, zawieramy umowy i transakcje z osobami i firmami znalezionymi w Internecie, osobami których nie znamy, których uczciwości nie jesteśmy w stanie zweryfikować, a to może rodzić określone negatywne konsekwencje w postaci sporów, które nierzadko znajdują swój finał w sądzie.

 

Także nasze życie prywatne coraz bardziej komplikuje się pod względem sytuacji prawnej, rośnie liczba rozwodów a za tym idą kolejne sprawy z tym związane – podziały majątków, alimenty, ustalenie opieki nad dziećmi.
Te i wiele innych czynników sprawiają, że nagle jesteśmy zmuszeni złożyć pozew w sądzie albo dostajemy pozew/wniosek z sądu, albo wręcz już samo orzeczenie, które zapadło bez naszego udziału, kiedy ktoś wytoczył przeciwko nam powództwo.

 

radcaprawny
Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy zachować spokój i odbierać przesyłki z sądów. Nie odbierając korespondencji stajemy już na starcie na straconej pozycji, gdyż po prostu nie wiemy co się dzieje, nie możemy więc w żaden sposób reagować, bronić się. Nieodebranie korespondencji i tak nie wstrzyma biegu postępowania. Jeśli nie rozumiemy treści doręczonego nam pisma lub nie wiemy jak na nie odpowiedzieć bezwzględnie zasięgnijmy porady prawnika. Przede wszystkim nie należy liczyć na pomoc sądu (sędziego). Sąd bowiem nie może pomagać żadnej ze stron i mogą być Państwo pewni, że tego nie zrobi. Szczególną uwagę należy także przywiązywać do przestrzegania terminów.

 

Nasza Kancelaria oferuje Państwu usługi polegające sporządzenie pozwu/wniosku/odpowiedzi na pozew, dalszych pism procesowych. Jeśli czujecie się Państwo na siłach aby samodzielnie występować w sądzie, służymy radą odnośnie do sposobu postępowania i taktyki procesowej, możemy także sporządzić każde potrzebne pismo procesowe.